fbpx


MARCO AURELIO FONTANA, WORLDS 2012 SAALFELDEN
©COLIN MEAGHER – MARCO AURELIO FONTANA, WORLDS 2012 SAALFELDEN

JAROSLAV KULHAVY, WORLDS 2012
©COLIN MEAGHER – JAROSLAV KULHAVY, WORLDS 2012

JULIE BRESSET, WORLD CHAMPION ELITE WOMEN XCO 2012
©COLIN MEAGHER – JULIE BRESSET, WORLD CHAMPION ELITE WOMEN XCO 2012

EL M
Campione del MondoSWI SCHURTER Nino1h44’30”
2SWI FLUCKIGER Lukas29″
3SWI FLUCKIGER Mathias51″
4FRA ABSALON Julien1’04”
5SWI GIGER Fabian1’16”
6ITA FONTANA Marco Aurelio1’45”
7GER FUMIC Manuel1’58”
8RSA STANDER Burry2’01”
9FRA TEMPIER Stéphane2’06”
10ESP MANTECON GUTIERREZ Sergio2’53”
11SWI NÄF Ralph3’07”
12HOL VAN HOUTS Rudi3’50”
13CZE KULHAVY Jaroslav4’01”
14ESP COLOMA NICOLAS Carlos4’12”
15CZE SKARNITZL Jan4’24”
16SWI SAUSER Christoph4’42”
17AUT MARKT Karl4’48”
18CAN KABUSH Geoff5’01”
19SWI VOGEL Florian5’05”
20ESP LEJARRETA ERRASTI Inaki5’11”
21SWE LINDGREN Emil5’23”
22CZE SPESNY Milan6’06”
23CAN ZANDSTRA Derek6’10”
24EST LOO Martin6’15”
25ITA LONGO Tony6’35”
26FRA MAROTTE Maxime6’57”
27AUS MCCONNELL Daniel7’08”
28BEL VAN HOOVELS Kevin7’32”
29JAP YAMAMOTO Kohei7’36”
30ITA TIBERI Andrea7’57”
FULL RESULT
EL W
Campione del MondoFRA BRESSET Julie1h32’25”
2NOR DAHLE FLESJA Gunn Rita1’47”
3USA GOULD Georgia3’12”
4SWI SÜSS Esther3’22”
5RUS KALENTIEVA Irina3’23”
6NOR SPITZ Sabine3’45
7CZE HURIKOVA Tereza4’50”
8USA DAVISON Lea4’50”
9POL DAWIDOWICZ Aleksandra4’03”
10SLO KLEMENCIC Blaza4’05”
11SWE ENGEN Alexandra4’26”
12GER MORATH Adelheid4’38”
13SLO ZAKELJ Tanja4’38”
14ITA LECHNER Eva4’51”
15CAN PENDREL Catharine4’51”
16AUT OSL Elisabeth5’11”
17POL SZAFRANIEC Anna5’25”
18CAN BATTY Emily5’42”
19GER LEUMANN Katrin6’43”
20USA SCHMIDT Silke6’43”
FULL RESULT

U23 M
Campione del MondoCZE CINK Ondrej1h19’40”
2HOL VAN DER HEIJDEN Michiel14″
3ITA BRAIDOT Danieles.t.
4AUT GEHBAUER Alexander1’34”
5ITA BRAIDOT Luca2’12”
6BEL SCHUERMANS Jens2’39”
7ITA KERSCHBAUMER Gerhard2’45”
8GER SCHULTE-LUENZUM Markus2’57”
9GER SCHELB Julian3’02”
10ITA PETTINA Nicholas3’11”
FULL RESULT
U23 W
Campione del MondoSWI NEFF Jolanda1h23’57”
2UKR BELOMOYNA Yana18″
3POL GORYCKA Paula27″
4GBR LAST Annie47″
5POL ZUR Monika1’54”
6GER GROBERT Helen3’10”
7HOL TERPSTRA Anne3’58”
8RUS ANOSHINA Ekaterina4’32”
9ITA CALVETTI Serena4’40”
10SWI HEDIGER Michelle4’54”
FULL RESULT

JUN M
Campione del MondoNZL COOPER Anton1h06’53
2FRA KORETZKY Victor2’17”
3FRA CAROD Titouan2’34”
4FRA SEIGLE Romain4’06”
5USA SWENSON Keegan4’35”
6FRA BOUQUERET Antoine4’54”
7SWI VETSCH Enea4’57”
8BEL PANHUYZEN Kevin5’06”
9ITA SCHMID Beltain5’06”
10SWI FASNACHT Manuel5’07”
FULL RESULT
JUN W
Campione del MondoSWI WALDIS Andrea1h07’29”
2GER WIEDENROTH Sofia30″
3GER PUTZ Lena1’19”
4FRA CLAUZEL Perrine3’25”
5GBR CRUMPTON Bethany3’51”
6POL PODGORSKA Aleksandra4’51”
7RUS AKHMADULLINA Guzel5’07”
8RUS ANTONOVA Nadezhda5’36”
9FRA MOSCHETTI Margot5’54”
10CAN TRUDEL Frederique6’51”
FULL RESULT

PHOTOS

BUY ORIGINAL PHOTO -> www.colinmeagherphoto.com


VIDEOS